150 rocznica śmierci Fr. Nullo

2013-05-05 09:30

W niedzielę 5 maja, w 150 rocznicę bitwy pod Krzykawką, w której zginął włoski ochotnik pułkownik Francesco Nullo, w Olkuszu i Krzykawce odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Uroczystości pod grobem płk. Francesco Nullo na olkuskim Starym Cmentarzu rozpoczynają się o godz. 9.30. Wśród zaproszonych gości jest m.in. Ambasador Republiki Włoskiej, który objął honorowy patronat nad uroczystościami. Po okolicznościowych wystąpieniach, apelu poległych oraz składaniu wieńców i wiązanek, odbędzie się defilada kompanii honorowej i uczestnicy uroczystości przejdą do olkuskiego Domu Kultury. Tam nastąpi odznaczenie Olkusza orderem „Za zasługi dla Republiki Włoskiej” oraz przekazanie repliki sztandaru 50 pułku piechoty im. Francesco Nullo dla Towarzystwa Przyjaźni Polsko - Włoskiej. Część artystyczną rozpocznie koncert włoskiego solisty Dave Nilaya z zespołem. Całość zakończy otwarcie wystawy „Za Naszą i Waszą Wolność” przygotowanej przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko Włoskiej. Udział w oficjalnych obchodach zapowiedzieli m.in. przedstawiciele władz Bergamo, rodzinnego miasta Francesco Nullo.

 

 

 Po południu dalszy ciąg uroczystości będzie się odbywał w Krzykawce, pod pomnikiem Francesco Nullo. O godzinie 15, po oficjalnych wystąpieniach będzie można oglądać rekonstrukcję bitwy pod Krzykawką. Potem nastąpi odznaczenie gminy Bolesław orderem „Za zasługi dla Republiki Włoskiej”. Następnie z programem „W krwawym polu srebrne ptaszę …”wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Po koncercie „Pieśni polskie” w wykonaniu Filharmoników Łódzkich zaprezentują się uczniowie Zespołu Szkół im. Francesco Nullo w Krzykawie.

Oficjalnym obchodom będzie towarzyszył cały szereg imprez kulturalnych i sportowo – rekreacyjnych. W piątek 3 maja olkuski MOSiR zaprasza do Niesułowic, gdzie o godz. 11 rozpoczyna się Rodzinny Rajd Rowerowy „Szlakiem Kordonów Granicznych”. Jego trasa będzie wiodła po dawnej granicy zaborów, którą przekraczały oddziały powstańcze. W sobotę 4 maja o godz. 17 w olkuskim PTTK odbędzie się otwarcie wystawy „Powstanie styczniowe na ziemi olkuskiej”. Z kolei w niedzielę 5 maja na pole bitwy pod Krzykawką dotrą uczestnicy Zagłębiowskiego Rajdu Rowerowego „Szlakiem walk i mogił powstańców styczniowych 1863 roku”. We wtorek 7 maja swoje święto będzie obchodziła olkuska Szkoła Podstawowa  nr 4 im. Francesco Nullo, a w olkuskiej bibliotece o godz. 12 odbędzie się otwarcie wystawy „Pamięć Francesco Nullo i bohaterów Powstania Styczniowego na Ziemi Olkuskiej”.

Organizatorami obchodów 150 rocznicy śmierci pułkownika Francesco Nullo są władze Olkusza, Bolesławia i Sławkowa, a także Towarzystwo Przyjaźni Polsko Włoskiej i olkuskie starostwo.

Współorganizacja: PTTK oddział Olkusz, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Centrum Kultury w Bolesławiu, Szkoła Podstawowa nr 4 w Olkuszu, sołectwo Niesułowice.

Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie

Patronat medialny: Przegląd Olkuski

Zobacz plakat z uroczystości