Miliony z Unii na Pustynię

2014-04-22 14:34

Unia daje miliony euro na karczowanie Pustyni Błędowskiej

 W czerwcu ma rozpocząć się karczowanie ok. 400 hektarów wojskowego poligonu w północnej części pustyni. W ciągu 2 kolejnych lat zniknąć mają rosnące tam sosny, brzozy i wierzby.
- Tym sposobem pustynia na powrót stanie się pustynią - mówi Katarzyna Kępa, zajmująca się promocją projektu Life+ w Rejonowym Zarządzie Infrastruktury w Krakowie. W ramach przedsięwzięcia teren zostanie także oczyszczony z niewybuchów.
Pieniądze na realizację tego zadania (2,365 mln euro) pochodzić będą z Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
5 procent kosztów wziął na siebie lokalny samorząd. Jak podkreśla Katarzyna Kępa, będzie to pierwszy projekt wojskowy w Polsce dotowany przez Brukselę.
Podczas gdy wojsko będzie dopiero zaczynać czyścić z drzew, krzewów i pocisków swoją część pustyni, cywile będą już kończyć podobną operację. Od trzech lat taką właśnie rekultywację przechodzi bowiem 300 hektarów piasków na terenie gminy Klucze.
- Będą wytyczone trzy ścieżki spacerowe, zostanie też wydany przewodnik dla turystów i powstanie Pustynne Centrum Informacji - wylicza Agnieszka Walnik, kierownik projektu "Pustynia Błędowska" w Urzędzie Gminy Klucze. Jak dodaje, trasy dla turystów będą gotowe w listopadzie.
- Wejść na pustynię można będzie jednak już w wakacje - zapowiada Walnik.

 

źródło: Gazeta Krakowska