SPR Olkusz w SUPERLIDZE!

2013-04-24 09:34

Na ten dzień w Olkuszu czekano od dłuższego czasu. Czekali zarówno młodzi, jak i Ci troszkę starsi. W sobotnie popołudnie, 20 kwietnia podopieczne trenera Dariusza Olszewskiego miały w pojedynku ze Spartą Oborniki Wlkp. postawić przysłowiową kropkę nad „i” zapewniając sobie awans do PGNiG Superligi. Trudno było wyobrazić sobie inne rozwiązanie od tego, że „Lwice” wygrywają z zawodniczkami z Wielkopolski i po końcowej syrenie świętują na własnej hali wraz ze swoimi kibicami awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.

Pierwsza odsłona jednak wlała w serca kibiców zgromadzonych na hali MOSiR w Olkusz nieco niepokoju. Od pierwszych minut bowiem mecz przebiegał w sposób niezwykle wyrównany, a momentami nawet przewagę osiągały przyjezdne. Po przerwie wszystko wróciło do normy i gospodynie w drugich 30 minutach nie pozostawiły złudzeń zawodniczkom z Obornik potwierdzając, że w obecnym sezonie są zdecydowanie najlepsze na parkietach I ligi.

Najskuteczniejsze w sobotnim pojedynku okazały się Anita Sikorska (SPR - 8) oraz Urszula Filoda i Joanna Gładecka (Sparta - po 5).

Spotkanie rozpoczęło się od małych problemów z tablicą wyników, która nie pokazywała dobrze czasu. Szybko jednak zostało to naprawione i mecz mógł przebiegać dalej bez przeszkód. Już w pierwszej minucie przyjezdne objęły prowadzenie po trafieniu Sandry Niedzielskiej. Na tą bramkę natychmiast odpowiedziały gospodynie i w 4. minucie było 2:1 (po trafieniach Pauli Przytuły i Anity Sikorskiej). Podopieczne trenera Tomasza Konitza nie zamierzały jednak w żadnym stopniu ułatwiać drogi do sukcesu gospodyniom i w ciągu kolejnych czterech minut znów wyszły na prowadzenie (8. min – 3:5).

Wtedy przyszedł okres gry między 10 a 15 minutą spotkania, kiedy to po raz pierwszy w sobotnie po południe „Lwice” pokazały dlaczego są bezapelacyjnym liderem I ligi. W tym czasie podopieczne trenera Dariusza Olszewskiego zdobyły sześć bramek tracąc tylko dwie i wyszły na prowadzenie 9:7. Druga część pierwszej połowy spotkania przebiegała jednak z lekką przewagą szczypiornistek Sparty, które prowadzone przez skuteczną Urszulę Filodę ostatecznie na przerwę schodziły prowadząc na parkiecie lidera 15:14.

Taki wynik spowodował, że po pierwszych 30 minutach szczypiornistki SPR-u nie mogły być jeszcze pewne upragnionego awansu. Wszystko jednak zmieniło się po przerwie.. Olkuszanki wyszły bowiem na drugą połowę bardzo zmotywowane i już pierwsze minuty pokazały, że „Lwice” nie mają najmniejszego zamiaru stracić w rywalizacji ze Spartą nawet jednego punktu. Doskonała postawa w bramce Katarzyny Łakomskiej, a także dwa trafienia Agaty Basiak i po jednym Anity Sikorskiej i Aleksandry Giery sprawiły, że w krótki odstępie czasu zawodniczki SPR-u wyszły na dwubramkowe prowadzenie (36. min – 18:16), którego jak się później okazało nie oddały do samego końca. Olkuszanki bowiem z każdą upływającą minutą systematycznie powiększały przewagę, która w swoim ostatnim stadium wyniosła osiem trafień. Gospodynie ostatecznie wygrały ze Spartą Oborniki Wlkp. 32:24 i po końcowej syrenie mogły rozpocząć świętowanie awansu do PGNiG Superligi.

SPR Olkusz: Katarzyna Łakomska, Martyna Hoffman - Aleksandra Giera (7), Natalia Tarnowska (2), Monika Pastwa, Anita Sikorska (8), Paula Przytuła (4), Paulina Leszczyńska, Alicja Fierka (3), Anna Michla, Anna Cwalina (1), Agata Basiak (7).
Trener: Dariusz Olszewski.
Kary: 6. mn (2x N. Tarnowska, P. Przytuła).
Karne: 2/1.

SKF KPR Sparta Oborniki Wlkp.: Małgorzata Kochańska, Jagoda Linkowska - Dominika Walkowiak (1), Urszula Filoda (5), Sandra Niedzielska (1), Agata Wasiak (2), Justyna Cieśla (3), Joanna Gładecka (5), Marzena Polanowska, Adriana Celka (4), Katarzyna Nowak (3).
Trener: Tomasz Konitz.
Kary: 2. min (A. Celka).