STRAJK w olkuskim SZPITALU?

2013-04-16 21:09

Jak podaje portal RynekZdrowia.pl w olkuskim szpitalu odbyło się referendum strajkowe. Za strajkiem opowiedziało się 98 proc. głosujących. Zarząd lecznicy uważa, że referendum zostało przeprowadzone przed wyczerpaniem wszystkich polubownych sposobów sporu zbiorowego.

 Jak przypomina Jan Orkisz, wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia w NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu, MZZPOZ wraz z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych wystąpiły do zarządu spółki m.in. o waloryzację wynagrodzenia za lata 2010 - 2012 zagwarantowanego przez Pakiet Socjalny, podwyżkę wynagrodzeń. Wskazywały też na problemy z terminowymi wypłatami wynagrodzeń i błędach w ich naliczaniu.

- Pielęgniarki i położne są główną grupą zawodową ze strony pracowników w tym sporze, ale mają pełne wsparcie pozostałych związków działających w szpitalu. 1650 zł brutto zasadniczej pensji dla pielęgniarki z 30-letnim stażem, którą płaci NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu to chyba rekord w skali kraju - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jan Orkisz.

We wtorek (9 kwietnia) w olkuskim szpitalu odbyło się referendum strajkowe. Z 570 zatrudnionych osób w głosowaniu wzięło udział 299 pracowników. Za strajkiem opowiedziało się 98 proc. głosujących. Zarząd szpitala uważa, że referendum jest nieważne.

- W opinii związku pielęgniarek i położnych, zostały dopełnione wszelkie warunki, by referendum było ważne. W tej chwili czekamy na kolejny ruch zarządu szpitala. Nasze wezwanie do rozmów nie zostało podjęte - mówi wiceprzewodniczący Orkisz.

Informuje, że obecnie w szpitalu trwa kolejna kontrola Państwowej Inspekcji Pracy mająca ocenić realizację wystąpienia pokontrolnego ze stycznia br. oraz skontrolować prawidłowość naliczania wynagrodzeń i terminowość ich wypłat w 2013 r. po przeniesieniu Działu Kadr i Płac do Szczecina.

- W ciągu trzech lat w olkuskim szpitalu przez stanowiska dyrektora i zastępców przewinęło się 13 osób. Ten chaos dotkliwie odczuwają pracownicy - podsumowuje Jan Orkisz.

Kontynuowane jest śledztwo przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie, mające ustalić czy w wyniku przekształcenia olkuskiego szpitala, a następnie sprawowania nad nim kontroli władze Powiatu, dopuściły się niegospodarności.

Do tej pory nikomu nie postawiono zarzutów i postępowanie nadal prowadzone jest w sprawie. W związku z tym Prokurator Okręgowy wystąpił z wnioskiem do Prokuratury Apelacyjnej o jego przedłużenie do 30 września br.

Ilony Mróz, prezes Nowego Szpitala w Olkuszu zapewnia Rynek Zdrowia, że wszystkie zmiany, które wprowadzamy w szpitalu mają na celu dobro pacjenta.
- Poprawa oferty dla pacjenta jest podstawowym warunkiem dalszego rozwoju szpitala. W szpitalu w Olkuszu już wiele udało się zrobić. Przed nami nowe inwestycje, na przykład otwarcie nowego udarowego czy budowa lądowiska. Systematycznie staramy się również wymieniać sprzęt medyczny na bardziej nowoczesny - wylicza dyrektor Mróz.

Deklaruje też, że na temat przedstawionych przez pielęgniarki żądań zarząd Nowego Szpitala w Olkuszu rozmawia z przedstawicielami związku zawodowego.

- Jesteśmy otwarci na dialog z pracownikami, jednak w pierwszej kolejności musimy skupić się na zabezpieczeniu potrzeb pacjentów. Jednocześnie chciałabym zaznaczyć, że referendum strajkowe zostało przeprowadzone przed wyczerpaniem wszystkich polubownych sposobów sporu zbiorowego. Przed nami jeszcze rozmowy i liczę, że uda nam się osiągnąć porozumienie - mówi Ilona Mróz.

 

źródłó: Rynek Zdrowia.pl