Targi pracy

2013-04-08 08:00

https://www.pup-olkusz.pl/news/data/upimages/subfolders/2011_targi_pracy/targi_pracy_pup_2011_004.jpg

foto: PUP Olkusz

 

Od wtorku, 8 kwietnia br w Olkuszu odbywają się Powiatowe Targi Pracy. To szansa, nie tylko dla poszukujących zatrudnienia na zapoznanie się z aktualnymi ofertami, ale też dla młodych ludzi, dopiero myślących o swojej drodze zawodowej. Eksperci z Powiatowego Urzędu Pracy podpowiedzą, jacy fachowcy w najbliższych latach będą poszukiwani.
Z danych olkuskiego Urzędu Pracy wynika, że najłatwiej w tym roku znajdą pracę kierowcy autobusów i aut ciężarowych, lakiernicy, spawacze czy operatorzy koparek. Z zatrudnieniem nie powinni mieć też kłopotu menedżerowie, architekci czy wykwalifikowani księgowi. Tego typu fachowcy są poszukiwani już kolejny rok.

- Dziś liczy się nie tylko zawód, ale głównie wysokie kwalifikacje i doświadczenie. Najważniejsze jest to, co się umie robić - podkreśla Barbara Adamuszek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu.

Za przykład podaje ślusarzy, których jest zarejestrowanych w urzędzie bardzo wielu. Ale ślusarz ślusarzowi nierówny. Firmy poszukują osób, które mogą pracować na samodzielnym stanowisku, ale wielu spośród składających oferty, ze swoimi umiejętnościami może być tylko pomocnikiem ślusarza. Podobnie jest w przypadku kucharzy, którzy nie przygotują wykwintnego dania, czy sprzedawców, którzy nie mają uprawnień do obsługi kasy fiskalnej.

- Nawet jeśli posiadają umiejętności, nie mają na to dokumentu - tłumaczy Sabina Wysocka, doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy w Oświęcimiu. - Dlatego tak ważne są dodatkowe szkolenia, kursy i ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji - dodaje.

Doradcy zawodowi podkreślają też, że wybierając szkołę, warto zorientować się, czy oferuje ona praktyki zawodowe. Bo to jest dziś bardzo ważne. Olkuski PUP nawiązał porozumienie z Zespołem Szkół nr 1 w Olkuszu. - Na praktykach jest okazja sprawdzić, czy ktoś będzie się nadawał do wybranego zawodu. Czy np. jest dobrym opiekunem lub mechanikiem samochodowym - podkreśla Adamuszek.

Urzędy pracy na bieżąco opiniują nowe kierunki, które chcą uruchomić szkoły, po to, by nie kształcić bezrobotnych. W tym roku Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Oświęcimiu chce wprowadzić kierunek: technik technologii chemicznej. - Rekrutacja ma być robiona pod potrzeby lokalnych zakładów chemicznych, więc jest duża szansa, że te osoby znajdą pracę - zauważa Sabina Wysocka.

Są jednak zawody, które pogłębiają bezrobocie. Tak jest z nauczycielami, którzy nie mają szans na etat, gdy uczniów coraz mniej. Trudności na rynku mają też technicy żywienia, bo jest ich zbyt dużo, oraz socjolodzy czy politolodzy. - Niestety, dużo szkół i uczelni wciąż kształci w zawodach, które nie są poszukiwane - podkreśla Wysocka.
III Powiatowe Targi Pracy odbędą się w hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu przy ul. Wiejskiej 1, w godz. 10-13. Będzie można wybierać w około 800 ofertach pracy oraz darmowych szkoleniach i kursach.
- Mamy oferty prac dorywczych, jak wyjazdy za granicę na zbiór owoców czy nad morze jako opiekunowie kolonijni - zdradza Arkadiusz Węglarz z Młodzieżowego Biura Pracy z Klucz. - Ale mamy też bardzo dużo ofert stałej pracy nie tylko w Polsce, ale też w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Austrii.

Kto znajdzie pracę w 2013 roku

Według Barometru zawodów, badania przeprowadzonego w IV kwartale 2012 roku przez pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu, w 2013 będzie zapotrzebowanie na takie stanowiska pracy jak:
- kierowcy autobusów
- kierowcy samochodów ciężarowych
- lakiernicy samochodowi
- operatorzy koparek i zwałowarek
- kadra kierownicza, menedżerowie
- informatycy

autor: Katarzyna Ponikowska
źródło: Gazeta Krakowska