Udane zawody w Zedermanie

2013-06-10 08:09

Niezwykle gościnni okazali się druhowie z Zedermana, przegrywając jedynie jednym punktem z drużyną OSP Osiek w corocznych Miejsko-Gminnych Zawodach Strażackich, które odbyły się niedzielę, 9 czerwca na boisku w Zedermanie. Trzecie miejsce zajęli ochotnicy z Zawady.

W zawodach organizowanych wspólnie przez Zarząd OSP RP w Olkuszu oraz OSP Zederman wzięło udział 8 zespołów z terenu gminy Olkusz oraz jedyna kobieca drużyna z OSP Zederman. Sędzią głównym zawodów był kpt. Piotr Pandel z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu.

Zawodnicy startowali w dwóch konkurencjach: ćwiczenie bojowe oraz sztafeta pożarnicza z przeszkodami. W konkurencji ćwiczenie bojowe zawodnik musiał dobiec do miejsca ułożenia sprzętu, zbudować linię ssawną, linię główną, dwie linie gaśnicze, uruchomić motopompę i zassanie wody, podać dwa prądy wody ze stanowisk gaśniczych i na końcu obrócić lub złamać tarczę prądem wody oraz przewrócić pachołki.

W konkurencji sztafeta pożarnicza zawodnik musiał dobiec do ustawionego na torze węża, chwycić jeden z łączników i połączyć go z nasadą wlotową rozdzielacza. Następnie dobiegając do strefy zmian przekazywał prądownicę następnemu zawodnikowi. Ten z kolei musiał przeskoczyć nad płotkiem, następnie przekazać prądownicę kolejnemu zawodnikowi. Zadaniem następnego zawodnika było przeskoczenie rowu (strefy wyznaczonej pomiędzy liniami), nie dotykając linii. Przekazywał następnie czwartemu zawodnikowi, który pokonywał slalomem ustawione w rzędzie tyczki i oddawał w strefie zmian prądownicę zawodnikowi, który przebiegając po równoważni, zeskakiwał z niej poza linię końcową. Po wykonaniu tego zadania prądownica była w rękach zawodnika pokonującego ścianę bez korzystania z podpór bocznych. Na ostatnim odcinku przekazana prądownica wędrowała do ochotnika, który musiał połączyć ze sobą rozdzielacz z wężem a wąż z prądownicą i dobiegał do mety. Zwycięską drużyną, która uzyskała najmniejszą sumę punktów w obu konkurencjach była jednostka OSP z Osieka. Na drugim miejscu uplasowali się gospodarze - ochotnicy z Zedermana, a na trzecim strażacy z Zawady. Kolejne lokaty zajęły zespoły: OSP Zimnodół, OSP Olkusz, OSP Braciejówka, OSP Gorenice i OSP Żurada.

Po wręczeniu pucharów, dyplomów i nagród zwycięzcom zawodów strażackich rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny, w którym udział wzięły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zedermanie. Następnie, licznie zgromadzona publiczność na boisku w Zedermanie mogła podziwiać strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu, którzy zaprezentowali swoje umiejętności. W ramach pokazu pocięli samochód i udzielili pierwszej pomocy osobie znajdującej się w pojeździe.

Po pokazie impreza przeniosła się na plac przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zedermanie, gdzie wystąpił zespół Folklorystyczno-Śpiewaczy „Pomorzany”. Wspólna biesiada z zespołem trwała dopóki na parkiet nie wyszły dzieci, uczestnicząc w zabawie. Później, dla nieco starszych rozpoczęła się zabawa taneczna z udziałem znakomitego zespołu muzycznego „Mobile”. Dopiero wieczorne oberwanie chmury ostudziło zmagania tancerzy, kończąc udaną imprezę.

 

ZOBACZ WIĘCEJ NA OSP.ZEDERMAN.pl