Wracaja pociągi do Katowic

2013-05-11 19:23

Bezpośrednie połączenia kolejowe na trasie Olkusz-Katowice i Bukowno-Katowice, które wracają już od 13 maja mają być 50 proc. tańsze niż dotychczas. Koleje postanowiły wprowadzić tzw. "bilet olkuski". Chodzi o odzyskanie pasażerów, którzy zrezygnowali z jazdy koleją na rzecz busów i aut.

foto: Katarzyna Ponikowska (gazetakrakowska.pl)


Jak poinformowały Przewozy Regionalne, bezpośrednie połączenia Kielce - Katowice, Sędziszów - Katowice wracają na mocy porozumienia zawartego z samorządem województwa śląskiego. Ze względu na przebudowę stacji w Katowicach może jednak dojść do sytuacji, że wjazd tam nie będzie możliwy i wtedy pociągi będą kończyć kursy na stacji Sosnowiec Główny. Będzie to jednak rozwiązanie tymczasowe.
Przypomnijmy, że przed likwidacją bezpośrednich kursów z Olkusza do Katowic bilet kosztował niecałe 10 zł.

To dwa razy więcej niż kursujące na tej trasie busy. W nowej ofercie bilety jednorazowe mają zostać obniżone o ok. 50 proc., a miesięczne o ok. 40 proc.
- Aby odzyskać wszystkich podróżnych, którzy od grudnia 2012 przesiedli się do samochodów i autobusów, Przewozy Regionalne muszą znacząco obniżyć cenę biletu. Zapowiedź wprowadzenia tzw. biletu olkuskiego jest więc dobrym sygnałem dla osób, które dojeżdżają do pracy czy do szkoły na Śląsk i Zagłębie - uważa Jacek Osuch, poseł, który był jedną z osób walczących o przywrócenia bezpośrednich połączeń do Katowic.
Według nowego rozkładu jazdy kursować będzie sześć par pociągów na tej trasie (proponowany rozkład obok w ramce). Zdaniem posła Osucha oraz części mieszkańców, to zdecydowanie za mało.

- Rano między godz. 5 i 8 dojedzie się do Katowic, koło południa też, ale co potem? Po południu będzie tylko jeden pociąg - mówi Kinga Nowak z Olkusza.
Organizatorzy transportu nie planują jednak na razie żadnych zmian w tym kierunku. - Głównie ze względu na niekonkurencyjny czas przejazdu pociągu w porównaniu do przejazdu autobusem czy busem - nie ukrywa Monika Warmuz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Jak wyjaśniają specjaliści, ograniczenia w ilości kursów są też spowodowane taką a nie inną przepustowością pociągów na tej trasie czy brakiem zaplecza do obsługi składów PR w Katowicach (po przyjeździe pociągi muszą szybko wracać z Katowic). Godziny kursowania zostały też uzgodnione z organizatorami przewozów w Kielcach, Krakowie i Katowicach, tak aby były jak najdogodniejsze dla uczniów i pracowników.

- Jeżeli planowana przez Przewozy Regionalne oferta promocyjna odniesie zamierzony efekt w postaci większej liczby podróżnych, wtedy strony rozważą możliwość poszerzenia oferty przewozowej na tej linii - dodaje Warmuz.

Wstępny rozkład jazdy

13 maja obsługa połączeń pasażerskich na linii Katowice-Sławków/Sędziszów zostanie przekazana spółce Przewozy Regionalne w Katowicach. W projekcie przygotowanym przez PP połączenia ze stacji Olkusz przedstawiać się będą następująco:
Odjazdy z Olkusza w kierunku Sławkowa - godz. 5.07, 6.21, 7.48, 12.32, 13.48, 17
Odjazdy z Olkusza w kierunku Sędziszowa - godz. 7.24, 8.52, 12.59, 14.57, 16.47, 19.50
Ostateczny kształt rozkładu jazdy zostanie uzgodniony przez przewoźnika z Polskimi Liniami Kolejowymi S.A.

 

źródło: GazetaKrakowska.pl