Album o Przegini i Zedermanie

2015-03-01 02:38

APEL o pomoc w przygotowaniu ALBUMU!

Pan Kazimierz Tomczyk, historyk-pasjonat, autor kilku monografii (m.in. „Dzieje wsi i parafii Przeginia”), obecnie pracuje nad Albumem o Przegini i Zedermanie. Autor prosi o pomoc w jego przygotowaniu, zwracając się do mieszkańców Zedermana.

Jeśli ktoś posiada fotografie dawnego i współczesnego Zedermana oraz Przegini, które przedstawiają dawne zabudowania wiejskie i kościelne; OSP, KGW, LZS, zdjęcia szkolne - nauczycieli i uczniów; stare fotografie ślubne, komunijne; z uroczystości kościelnych i wiejskich, zdjęcia ukazujące mieszkańców wsi np. przy różnych pracach polowych, przy budowie domu, drogi itp. pan Kazimierz prosi o udostępnienie. Każde zdjęcie zostanie skopiowane i zwrócone. Fotografie, które zostaną zamieszczone w albumie będą opisane, kto je udostępnił.

Chętne osoby do współpracy przy opracowywaniu albumu prosimy o kontakt z autorem. Mail na stronie: https://www.jurajskiostaniec.pl/

 

Pan Kazimierz Tomczyk jest mieszkańcem Racławic, w gminie Jerzmanowice-Przeginia. Ukończył studia historyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie oraz studia podyplomowe w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Opracował cztery monografie, poświęcone podkrakowskim miejscowościom:

  • Dzieje wsi i parafii Racławice
  • Dzieje wsi Czubrowice
  • Dzieje wsi i parafii Szklary
  • Dzieje wsi i parafii Przeginia

Jest autorem artykułów historycznych, wydawanych w prasie lokalnej. Obecnie pracuję nad książką o Dziejach wsi i parafii Sąspów. Zajmuje się też pracą społeczną. Jest członkiem kilku lokalnych organizacji. W latach 2006-2010 pełnił funkcję Radnego Rady Powiatu Krakowskiego.

W listopadzie 2014 r. ukazała się najnowsza publikacja autorstwa Kazimierza Tomczyka, poświęcona kościołowi parafialnemu w Racławicach i kaplicy w Czubrowicach. Na 120 stronach zamieszczonych jest ponad 300 przepięknych zdjęć współczesnych i dawnych.

 

 

Jeżeli ktoś jest zainteresowany zakupem albumu lub książki o parafii Przeginia można się skontaktować bezpośrednio z autorem poprzez adres e-mail: tomczykkazimierz@interia.pl


Więcej info na stronie https://www.jurajskiostaniec.pl/