Zederman

Zederman - to nieduża wieś, licząca 1371 mieszkańców (stan na dzień 31 grudnia 2012 r.), położona w zachodniej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej w centralnej części Płaskowyżu Ojcowskiego, w województwie małopolskim, w powiecie i gminie Olkusz. Przez Zederman przebiega droga krajowa DK nr 94 oraz droga powiatowa 1084K Zimnodół-Zederman. Od strony wschodniej graniczy z Przeginią (powiat krakowski, gmina Jerzmanowice-Przeginia), od zachodniej z Zimnodołem i Sienicznem, od północy Kosmolowem, od południa z Zawadą (powiat Olkusz). Wieś jest typowo rolnicza. Sołtysem jest obecnie Sabina Gęgotek.
 
Wieś otoczona jest lasem bukowym, sosnowym i świerkowym. Występują tu skały wapienne. Najbliższym Parkiem Narodowym jest Ojcowski PN. W okolicach Zedermana możemy zwiedzić zamki leżące na Szlaku Orlich Gniazd: Zamek w Pieskowej Skale, zamek w Ojcowie oraz ruiny zamku w Rabsztynie.

W Zedermanie znajduje się Szkoła Podstawowa im. Obrońców Warszawy oraz Państwowe Przedszkole. Szkoła  posiada nową salę gimnastyczną, bibliotekę, czytelnię oraz salkę komputerową. Przedszkole ma swój plac zabaw. Jest również klub piłkarski "Błysk" Zederman, remiza strażacka, kilka sklepów i restauracji.

Zapraszamy do FORUM, gdzie można podyskutować na tematy związane z Zedermanem i nie tylko. Można tam również zamieścić ogłoszenie. Wejście

 

 

Historia projektu

Projekt powstania strony zrodził się z myślą o mieszkańcach wsi, którzy w ten sposób mieliby dostęp do najświeższych informacji związanych z Zedermanem. Wyrazy podziękowania w przedsięwzięciu należą się pani Małgorzacie Postołek, która projekt współtworzyła..